Alpaki to zwierzaki pochodzące z Ameryki Południowej, które coraz częściej można spotkać również w naszym kraju. Alpaki łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem i uwielbiają być karmione marchewką. Poprzez ich niesamowity wygląd bardzo szybko zwracają na siebie uwagę. Alpakoterapia jest formą terapii z udziałem zwierząt, w której  rolę motywatora ("zachęcacza" do działania) odgrywa specjalnie przygotowana do tego alpaka, a zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego alpakoterapeutę. Obok kynoterapii (terapii z udziałem psa), czy hipoterapii (terapii z udziałem konia), alpakoterapia jest bardzo prężnie rozwijającą się formą animaloterapii, która może być przeznaczona nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Alpakoterapia doskonale sprawdza się również jako forma wspierania edukacji, dzięki której uczestnicy łatwiej zapamiętują przekazaną im wiedzę, poprzez czynny udział w zajęciach, na których obecne są zwierzęta. Podczas spotkania z alpakami jest możliwość nakarmienia, czy dotknięcia alpaki, co dla wielu osób jest doświadczeniem niezwykłym ze względu na jej puchatą okrywę włosową.

Uczniowie klas 4a i 4c udali się na spotkanie z alpakami w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Podczas zajęć na Uniwersytecie Przyrodniczym dzieci poznały alpaki i dowieziały się: skąd one pochodzą, z jakimi gatunkami są spokrewnione, a także jak należy zachowywać się przy alpakach i dlaczego alpaka pluje? Zajęcia były prowadzone przy udziale wykwalifikowanej alpakoterapeutki, behawiorystki wraz z dwiema alpakami wyszkolonymi i użytkowanymi w alpakoterapii. Uczniowie mogli zdobywać wiedzę poprzez dobrą zabawę i kontakt z tymi niesamowitymi, nieco egzotycznymi, puchatymi zwierzakami.

Zdjęcia z tych ciekawych zajęć można obejrzeć w naszej Galerii.